20.11.2023

Başkan Yardımcısı Karslı: Modern Toplum, Bağların Koptuğu Bağımlılığın Arttığı Bir Yapıya Sahiptir

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Rize Dini Yüksek İhtisas Merkezi eğitim görevlileri ve eğitim gören kursiyerler ile bir araya geldi.

Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Konferans salonunda gerçekleştirilen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açış konuşmasını Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Seyit Badır yaptı.

Ardından konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Müslüman toplumların hal-i pür-melali ve nefislerin değişmesi zaruretinden bahsederken “Modern toplum, bağların koptuğu bağımlılığın arttığı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple Kur'an-ı kerimi diriliş için okuyacağız. Çünkü sahabe böyle yaptı ve bu şekilde dirildi. Bizler Kuran harflerinin tashihine önem veriyoruz. Ancak anlamak ve yaşamak için gereken ehemmiyeti vermiyoruz. Dikkat etmemiz gereken nokta burasıdır. Okuduklarımızı ve öğrendiklerimizi imanımızı artırmaya vesile kılmalıyız. Şöhret veya kültür artırma amacı gütmek yerine asıl amacımız bu olmalıdır.” dedi.

Ayrıca Başkan Yardımcısı Karslı, “Allah ile alakamızı düzeltmediğimiz takdirde bir başkasıyla nasıl düzeltebiliriz. Öncelikle Allah ile aramızı düzeltmemiz gerekir. Herkes hak istiyor. Kimse kendi sorumluluğunu düşünmüyor. Hep dünyevi karşılık isteniyor. Halbuki Kuran, ahireti istememizi emrediyor. Bir sorunla karşılaştığımız zaman başkaları sorunları çözmesini istiyoruz halbuki sorumluluk hepimize yüklenmiştir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Program sonrası kursiyerlerle hatıra fotoğrafı çektiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı Dini Yüksek İhtisas Merkezinden ayrıldı.