28.06.2024

İsrail'in Gazzedeki soykırımı ve Filistin'in geleceği konulu konferans verildi

Mesleki eğitim konferansları kapsamında Akademi merkezinde eğitim gören kursiyerlere Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammed Hüseyin Mercan tarafından “İsrail'in Gazzedeki soykırımı ve Filistin'in geleceği” konulu konferans verildi.

Doç. Dr. Muhammed Hüseyin Mercan, akademi başkanlığına ve dini ihtisas merkezi müdürü Dr. Seyit Badır’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmalarında, insanlık ve ümmet olarak zor zamanlardan geçtiğimizi ifade etti. "9 aydır bütün insanlığın sessizliğe büründüğü bir zaman diliminden geçiyoruz," diyerek, içinde bulunduğumuz süreci özetledi.

Dr. Hüseyin Mercan, Siyonizm'in etkileri konusunda önemli uyarılarda bulunarak, "Siyonizm kanıksatır, normalleştirir; o yüzden adım atmaya gerek kalmaz," dedi. Aksa Tufanı'nın iki önemli algıyı yıktığını belirtti: psikolojik algı ve epistemolojik algı. Bu dönemin, çok önemli dönüm noktalarına sahne olduğunu vurguladı.

Mercan, “Gazzelileri ölmeden önce ölmenin künhüne vakıf olmuş insanlar olarak görüyoruz. Gazzeliler savaş dışında bile her an ölebileceği ihtimali ile yaşayan, ölümü sıradanlaşmış bir gerçeklik olarak yaşayan insanlardır. Yahudilerin en büyük başarılarından birisi bize sadece ürün satmamış olmaları, bize bir yaşam biçimi pazarlamış olmalarıdır. Bizi bunlara bağımlı kıldılar. Bu yüzden Müslümanlar olarak Boykotu gelip geçici bir refleks değil bir Yaşam Biçimi haline getirmeliyiz.” dedi.

Mercan, "Uluslararası arenada Gazze'ye yönelik söylemlerle ilgili bir problem yaşanmadığını, asıl sorunun eylemlerle ilgili olduğunu" belirtti. Programın sonunda soru alarak kursiyerlerden gelen soruları yanıtladı.